M. Štofko: Nerobiť nič s nemocnicami je najhoršie riešenie 07.07.2021

Autor blogu: Ing. Michal Štofko, PhD., výkonný riaditeľ Asociácie zdravotných poisťovní 

Čo majú zdravotníci, pacienti a dokonca aj politici spoločné? Všetci presne vedia, že súčasný stav slovenského zdravotníctva nie je dobrý, a že bez zásadných zmien nie sú ani vyhliadky do budúcnosti veľmi optimistické. Napriek tejto zhode, a verejnej objednávke po zmene, narazili akékoľvek pokusy o zmenu na kritiku, televízne reportáže a obavy politikov, a ďalej sa nedostali.

Tento, na Slovensku štandardný scenár sa začína opakovať aj pri pripravovanej optimalizácii siete nemocníc. Peňazí je málo, zdravotníckeho personálu ešte menej, napriek tomu máme pocit, že je v silách kohokoľvek zabezpečiť v každom okresnom meste plnohodnotnú nemocnicu. Stačilo prvé stretnutie ministerstva zdravotníctva s odborníkmi, predstavenie plánovaných zmien širokej verejnosti a už sa začala na optimalizáciu siete nemocníc valiť vlna kritiky. Problém pritom nemusel byť ani tak v zle nastavených kritériách plánovaných zmien ako v komunikácii.  

Z plánu obnovy na optimalizáciu siete nemocníc vyčlenili až 1,4 miliardy eur. Aj napriek tomu, že tento významný balík peňazí z nej robí horúceho kandidáta na úspech, len peniaze na jej zrealizovanie nestačia. Dôležitá bude politická podpora aj podpora verejnosti.

Ministerstvo zdravotníctva sa netají tým, že filozofiu optimalizácie siete postavilo na nepresadenej stratifikácii nemocníc z čias exministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej. Pri tvorbe stratifikácie stáli, ako jeden z partnerov, aj zdravotné poisťovne a pomocnú ruku podávajú aj v rámci prípravy už spomínanej optimalizácie. Tentokrát sa však ministerstvo rozhodlo pre opačné garde ako pri stratifikácii. Najskôr sa snažilo získať politickú podporu a následne otvorilo diskusiu s odbornou verejnosťou.

Zásadné zmeny v zdravotníctve potrebujeme ako soľ. Podľa údajov OECD z roku 2020 sa Slovensko umiestnilo medzi krajinami s najvyšším počtom hospitalizácií. V rebríčku 37 krajín sme skončili na 6. priečke. V nemocnici tiež trávime v priemere viac dní ako pacienti v iných krajinách, čo následne vplýva aj na dĺžku čakacích dôb. A práve čakacie doby boli ešte pred samotným nástupom pandémie podľa prieskumu Asociácie na ochranu práv pacientov SR top dôvodom nespokojnosti pacientov so zdravotnou starostlivosťou.

Neodškriepiteľný je tiež fakt, že naša populácia starne. Treba preto počítať s tým, že naše potreby sa s pribúdajúcim vekom budú meniť a nápor na pomoc zdravotníkov bude silnieť. To všetko sa prejaví aj v ústavnej zdravotnej starostlivosti, teda zdravotnej starostlivosti poskytovanej v zdravotníckych zariadeniach, najmä v nemocniciach. Jednoducho povedané, nepružná, nemoderná sieť nemocníc a rozpadávajúce sa nemocničné budovy nepomôžu zdravotníkom zvládnuť taký nápor. Čakať preto na zázrak nestačí, je potrebné si už dnes pripustiť, že bez riadenej reformy sa pozitívna zmena nedostaví.

Môžeme to, samozrejme, nechať plynúť a čakať, kým sa optimalizácia siete nemocníc jednoducho udeje – sama, živelne, no zrejme aj bolestivo. To sa čiastočne už deje a pripúšťajú to aj samotní riaditelia nemocníc. V tej chvíli už bude ťažké pacientovi sľúbiť, že dostane potrebnú liečbu a že sa o neho bude mať kto postarať. Chýbajúci či menej vyťažený personál bude dobrým dôvodom, prečo oddelenie zo dňa na deň zavrieť. A to bez ohľadu na to, ako ďaleko od bydliska bude pre pacienta dostupné alternatívne pracovisko.

Dnes máme možnosť urobiť to inak! Podať ministerstvu pomocnú ruku, aby nastavilo jasné a transparentné pravidlá pre všetky nemocnice v súlade s možnosťami a potrebami zdravotníckych zariadení, ich personálu, ale aj samotných poistencov, a to vo všetkých kútoch Slovenska.

Strašiť dnes ľudí tým, že ich nemocnica sa zavrie a nedostanú sa k potrebnej zdravotnej starostlivosti, nie je na mieste. Cieľom optimalizácie siete nie je zrušiť čo najviac nemocníc, ale centralizovať zdravotnú starostlivosť tak, aby poistenec dostal pod jednou strechou komplexnú a najmä kvalitnú liečbu.

A prečo je dôležitá nielen dostupnosť, ale najmä kvalita? Dalo by sa povedať, že rozhodujúce sú skúsenosti. Stačí sa pozrieť na čísla.

Tie jednoznačne hovoria v prospech nemocníc, v ktorých robia zdravotnícke tímy dané výkony častejšie a sú teda skúsenejšie. Kto by radšej nepodstúpil cestu kľudne aj do vedľajšieho okresu, ak by mal záruku, že sa dostane do rúk skúseného personálu a jeho šance na úspešnú liečbu budú podstatne vyššie?

Zdravotné poisťovne plne podporia zmeny, ktoré prinesú poistencom na Slovensku kvalitnú a dostupnú zdravotnú starostlivosť, pretože súčasný stav je z dlhodobého hľadiska neudržateľný. Na detaily tejto veľkej reformy si však ešte radi počkáme.

Na prispôsobenie obsahu a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Rozhodnite sa, či ste ochotní prijímať súbory cookie z našich webových stránok.