Na Slovensku máme poklad - preventívne prehliadky zadarmo 24.05.2024

Aj keď stúpajú počty pacientov, ktorí každé dva roky podstúpia preventívnu prehliadku u všeobecného lekára, odborníci sa zhodnú na tom, že to stále nestačí. „Účasť na preventívnej prehliadke u všeobecného lekára sa medzi rokmi 2019 – 2023 zvýšila až o 12 %. To znamená takmer o 500-tisíc preventívnych prehliadok viac, ako by bolo v sledovanom období bez motivácií poisťovní,“ hovorí výkonná riaditeľka Asociácie zdravotných poisťovní PhDr. Dajana Petríková.

Na zníženie počtu odvrátiteľných úmrtí to však nestačí. Prevenciu by muselo podstúpiť 75 percent, pravidelne ju však absolvuje iba 25 percent Slovákov. Výkonná riaditeľka Asociácie zdravotných poisťovní hovorí, že kým prevenciu u gynekológa podstúpi 40 percent žien, horšie sú na tom muži, ktorí sa o svoje zdravie začnú poctivo starať až v dôchodkovom veku. „K urológovi chodí len 6 percent mužov. Treba si uvedomiť aj tú súvislosť, že kým ku gynekológovi my ženy môžeme chodiť raz do roka, tak u urológa je to až od päťdesiat rokov veku a len raz za tri roky, takže preto aj to percento je také malé. Každopádne je žalostné,“ upozornila Dajana Petríková.

Preventívne prehliadky môžu odhaliť množstvo závažných diagnóz - cukrovku, poruchu obličiek a pečene, poruchu srdcového rytmu aj rakovinu hrubého čreva. „My na Slovensku máme veľký poklad, a to je nárok dospelých poistencov na preventívne prehliadky. A to nielen u všeobecného lekára, ale aj u gynekológa, urológa, gastroenterológa, či zubného lekára. A čo je na tom najlepšie? Je to zadarmo,“ dodala Dajana Petríková.

Preventívnu prehliadku vám prepláca vaša zdravotná poisťovňa. Náklady všetkých troch zdravotných poisťovní na preventívne prehliadky v tomto roku presiahnu 170 miliónov eur.


Ktoré preventívky vám preplácajú poisťovne

  • U všeobecného lekára 1 preventívna prehliadka raz za 2 roky
  • U gynekológa ženy od 18 rokov alebo prvého tehotenstva 1 preventívna prehliadka za rok
  • U urológa muži nad 50 rokov 1 preventívna prehliadka za 3 roky
  • U gastroenterológa poistenci nad 50 rokov majú nárok na:

          test na okultné krvácanie – raz za 2 roky

          alebo kolonoskopické vyšetrenie – raz za 10 rokov

  • U zubného lekára poistenec nad 18 rokov raz ročne
Na prispôsobenie obsahu a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Rozhodnite sa, či ste ochotní prijímať súbory cookie z našich webových stránok.