Nová vláda bude musieť urýchlene dofinancovať zdravotníctvo, s koronavírusom rozpočet nepočítal 20.03.2020
Nová vláda bude musieť urýchlene nájsť financie na boj s koronavírusom, ak nemá dôjsť k zhoršeniu dostupnosti bežnej zdravotnej starostlivosti. Problémy s financovaním, ktoré sektor zdravotníctva rieši už roky, môže aktuálne spôsobiť nielen úhrada starostlivosti a testovania na koronavírus, ale najmä balíčky na pomoc podnikateľom.
Asociácia zdravotných poisťovní SR (AZP) reaguje na avizovaný balík opatrení, ktorý v súvislosti s aktuálnou pandémiou koronavírusu predstavilo Ministerstvo hospodárstva SR (MH SR). To počíta s viacerými úľavami pre podnikateľov, vrátane odkladu platenia sociálnych a zdravotných odvodov. Už pred samotným nástupom pandémie koronavírusu chýbalo podľa AZP v rozpočte pre zdravotníctvo na tento rok najmenej 193 mil. eur. „Teraz k tomu pribudne čo najrozsiahlejšie testovanie obyvateľov, ktoré je kľúčové pre zvládnutie pandémie, ako aj opatrenia na dovybavenie oddelení, ktoré sa budú starať o pacientov s koronavírusom,“ uviedla výkonná riaditeľka AZP Katarína Kafková.
Ako dodala, prípadné odloženie platby sociálnych a zdravotných odvodov na obdobie troch mesiacov (za marec – máj 2020) povedie k ďalšiemu dramatickému zníženiu príjmov verejného zdravotného poistenia. Odhady AZP počítajú s výpadkami v príjmoch poisťovní vo výške pravdepodobne až stoviek miliónov eur. Zdravotné poisťovne budú musieť meniť svoje informačné systémy, aby mohli opatrenia vôbec realizovať, čo si vyžiada nemalé finančné prostriedky. Zdravotné poisťovne pritom budú hradiť nielen opatrenia na boj s koronavírusom, ale aj bežnú zdravotnú starostlivosť a lieky. „Rozumieme potrebe pomôcť podnikateľom prestáť túto krízu, a tým pomôcť zachovať pracovné miesta. Výpadok stoviek miliónov eur na zdravotnom poistení nevedia ale poisťovne zvládnuť bez okamžitej kompenzácie od štátu,“ upozorňuje K. Kafková.
Už dnes vyčíslený nedostatok financií v zdravotníctve ešte viac prehĺbi masívny výpadok príjmov, z ktorých tak nebudú odvádzané odvody na verejné zdravotné poistenie. Mnohí Slováci boli totiž v dôsledku iných preventívnych opatrení, ako napríklad zatvorenie škôl a prevádzok, nútení požiadať o dávku ošetrovné či dočasnú práceneschopnosť, aby nezostali bez príjmu. V ďalšom kroku má prísť avizovaný balík opatrení na záchranu podnikateľov, ktorý im umožní až trojmesačný odklad platieb zdravotných odvodov, ako aj rastúce požiadavky zo strany poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.
Ako dodala výkonná riaditeľka AZP, zdravotné poisťovne považujú za dôležité upozorniť aj na fakt, že je potrebné akékoľvek ďalšie zásahy do zdravotných odvodov zvážiť, pretože ich v tejto chvíli potrebujeme na zabezpečenie zdravotnej starostlivosti. „Ak štát považuje za potrebné pomôcť podnikateľom odkladom platenia odvodov, musí nájsť aj kompenzačný mechanizmus. Sú to nemocnice a lekári, ktorí bojujú v prvej línii s ochorením, a zároveň musia mať aj finančné podmienky na starostlivosť o svojich bežných pacientov, vrátane chronických,“ dodáva K. Kafková.
Situácia v nemocniciach je dnes mimoriadna a nezávideniahodná. „Veľká vďaka patrí všetkým zdravotníkom, ktorí v týchto dňoch nasadzujú vlastné zdravie, aby mohli zabezpečiť potrebnú zdravotnú starostlivosť všetkým pacientom,“ hovorí. Aj napriek tomu, že sa v uplynulých dňoch všetka pozornosť sústredí na pacientov nakazených novým koronavírusom, netreba zabúdať ani na ďalších pacientov trpiacich neraz veľmi závažnými až život ohrozujúcimi ochoreniami. Aj týmto pacientom je pritom potrebné zabezpečiť prístup k zdravotnej starostlivosti a liečbe. „Veríme, že nová vláda bude otvorene diskutovať so všetkými subjektami, ktorých sa táto situácia dotýka – od nemocníc a zdravotníkov až po zdravotné poisťovne, aby sa nám spoločnými silami podarilo zabezpečiť pre pacientov bezproblémový nákup testov, liekov, ochranných pomôcok a ďalšej nevyhnutnej zdravotnej starostlivosti,“ uzatvára Kafková.