Prioritou zdravotných poisťovní v roku 2025 budú poistenci, nie zisk 31.12.2024

Vysvedčenia zdravotným poisťovniam vystavujú ich poistenci. Tento rok opäť viac ako stotisíc z nich potvrdilo, že Slováci chcú mať na výber aj v prípade zdravotného poistenia.

Rozpočet verejného zdravotného poistenia 2024 nebol najhorší, ale požiadavky poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a potreby poistencov napríklad v oblasti liekov nekryl. V nadväznosti na prísľub pani ministerky Dolinkovej o dofinacovaní rezortu sme akceptovali podmienky programovej vyhlášky (ku ktorej sme mali a máme výhrady), a podľa nej sme poskytovateľom zazmluvnili úhrady. Svoju časť dohody o realizácii úsporných opatrení sme dodržali – zrušili sme zubný benefit, k avizovanému dofinancovaniu cez navýšenie platby za poistenca štátu však nedošlo. Museli sme ustúpiť aj od ďalších rozvojových programov s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti (napr. aj pilotovanie nového zoznamu zdravotných výkonov) a spomaliť vlastný vnútorný rozvoj (zlepšovanie najmä elektronických služieb). Aktuálny stav je taký, že sektor (poskytovatelia zdravotnej starostlivosti) stagnuje a verejné zdravotné poistenie podľa októbrového reportu vykazuje stratu -19 miliónov eur.

Tento rok uhradíme za poskytnutú zdravotnú starostlivosť o 2 miliardy viac ako v roku 2022. Namiesto hodnoty pre pacienta však naši poistenci cítili hlavne zneistenie zo situácie okolo výpovedí nemocničných lekárov. Aj keď sme dodatočné požiadavky Lekárskeho odborového združenia smerom k zdravotným poisťovniam nepovažovali za konštruktívne, ustúpili sme im práve v záujme našich poistencov. V priebehu decembra 2024 Národná rada SR prijala niekoľko rozsiahlych úprav zdravotníckych zákonov, ich dopady na vykonávanie verejného zdravotného poistenia zistíme až v čase implementácie zmien do praxe. Chceme veriť, že negatívna skúsenosť, keď v dôsledku novely zákona o NCZI musia zdravotné poisťovne vypnúť 17 % elektronických receptov, bude ojedinelá.

Ak by mali návrhy na systémové opatrenia formulovať zdravotné poisťovne, ako kľúčové by sme označili predvídateľné a adekvátne financovanie zdravotníctva. Posledné dva roky sme boli svedkami medziročných nárastov zdrojov pre poskytovateľov vo výške 18 % respektíve 12 % ročne. Len nemocniciam tento rok zaplatíme o 475 miliónov eur viac ako v roku 2023. Otázku, či bude 400 miliónov eur, ktoré sú pre rok 2025 schválené v štátnom rozpočte, postačujúcich na úhradu liekov, diagnostiky, ambulantnej a ústavnej starostlivosti postačujúcich, si vie zodpovedať každý sám. Vieme, čo znamená konsolidácia, len pre porovnanie uvádzam čerstvú analýzu Henriety Tulejovej z Advance Healthcare Management Institute. Tá uvádza, že priemerné výdavky na zdravotníctvo sú na Slovensku oproti Českej republike dlhodobo o cca 400 eur na občana nižšie. V praxi by sme tak za posledné 4 roky mali v zdravotníctve o 7,5 miliardy viac...

Tri zdravotné poisťovne to nevzdávajú, sú pripravené pokračovať v konštruktívnej spolupráci zlepšujúcej systém starostlivosti o pacienta. Lebo nie zisk, ale našich viac ako 5 miliónov poistencov budú našou prioritou aj v roku 2025.

Na prispôsobenie obsahu a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Rozhodnite sa, či ste ochotní prijímať súbory cookie z našich webových stránok.