"R-O-R" tri písmená, ktoré dokážu zachrániť život 28.10.2020

Rúško – Odstup – Ruky! Tieto slová na nás vyskakujú už pomaly na každom rohu, a ak sme si ich od jari nestihli osvojiť, je najvyšší čas, aby sme tak urobili. Druhá vlna koronavírusu naberá na sile, a aj keď sme už mnohí z tejto témy unavení, jedno je isté, bez nášho pričinenia sa situácia určite nezlepší. Písmená R-O-R sú v našom spoločnom boji kľúčové a vyjadrujú nielen zodpovednosť, ale v prvom rade spolupatričnosť.

Rúškom chránite ostatných

Mnohí, aj napriek povinnosti zakryť rúškom nos aj ústa, nosia rúško pod nosom a to je chyba! Rúško je totiž mechanická bariéra, ktorá má zabrániť prieniku baktérií a vírusov chorého človeka do okolia, a tie sa vylučujú aj nosom. Rúško teda nechráni pred nákazou toho, kto ju nosí, ale tých ostatných. Odporúčania hygienikov sú jasné, hoci máme pocit, že sme zdraví, v styku s okolím sa máme správať, akoby sme boli chorí, teda chrániť ostatných pred prípadnou nákazou.

Žiadne z rúšok síce neposkytuje 100 % ochranu, no pre minimalizovanie nákazy je kľúčové. Faktom však zostáva, že rúško dokáže zachytiť baktérie, nie však vírusy. Je totiž priveľmi pórovité a vírus ním dokáže ľahko preniknúť. To platí pre jednorazové, ale aj podomácky vyrobené rúška. Dobrou správou ale je, že rúško zachytáva kvapôčky, ktorými sa vírusy šíria do okolia. Teda kvapôčky, ktoré vylučujeme napríklad pri rozprávaní, kašľaní či kýchaní. Svedčí o tom aj tohtoročný výrazne priaznivý vývoj výskytu chrípky v porovnaní s minuloročnou sezónou.

Ak si rúška šijete sami, dôležité je siahnuť po husto tkanej, no zároveň dostatočne pružnej textílii, aby rúško dobre priliehalo na tvár. Najideálnejšia na výrobu rúška je preto čistá bavlna. Pri nosení rúška by po bokoch nemali vznikať žiadne medzery, cez ktoré by sa mohol vírus šíriť do okolia. Aj to je dôvodom, prečo Úrad verejného zdravotníctva neodporúča nosenie plastových štítov. Tie totiž zachytia najväčšie kvapôčky smerujúce priamo na štít, avšak nezabránia prieniku tých menších, ktoré sa uvoľnia do okolia po bokoch štítu. Azda najúčinnejšou ochranou je respirátor, ktorý je však primárne určený na ochranu zdravotníkov. Ak sa rozhodnete pre jeho kúpu, myslite na to, že ak trpíte ochorením dýchacích ciest, nemali by ste používať respirátor s výdychovým ventilom. Takto môžete šíriť nákazu ďalej, voľte preto radšej rúško.

Pri nosení rúška je dôležitá aj správna hygiena. Rúška by sme sa nemali vôbec dotýkať rukami, nasadzovať a skladať by sme si ho mali len pomocou gumičiek či šnúrok. Akonáhle je rúško vlhké, výrazne klesá jeho účinnosť a je potrebné vymeniť ho za čisté. S použitým rúškom treba narábať ako s infekčným materiálom – nedotýkať sa časti, ktorá prišla do kontaktu s tvárou, ale len gumičiek či šnúrok. Jednorazové rúško sa nesmie používať opakovane. Je potrebné ho zahodiť, pokiaľ možno vložiť ho ešte predtým do mikroténového vrecka. Látkové rúško rovnako po použití skladujte v mikroténovom vrecku, nenoste ho voľne vo vetrovke či kabelke. Použité rúško je potrebné vyvariť, prípadne oprať na minimálne 60 °C a následne prežehliť suchým teplom.

Odstúpte o 2 metre, prosím

Vyhnúť sa davu ľudí, najmä ak cestujete každý deň do práce hromadnou dopravou alebo pracujete napríklad v obchode, je doslova nemožné. Snažte sa však v rámci svojich možností obmedziť pobyt na miestach, kde sa stretáva viac ľudí. A ak už na nich musíte pobudnúť, dodržujte od ostatných odstup minimálne 2 metre.

Vedeli ste, že jedno kýchnutie dokáže vyprodukovať desaťtisíce kvapôčok a doslova ich vystreliť až do niekoľkých metrov? Ak športujete, napríklad bežíte alebo bicyklujete, „dostrel kvapôčok“ sa rádovo zväčšuje.

Kvapôčky, ktoré môžu byť infikované vírusom, sa pritom do okolia šíria aj obyčajným rozprávaním či odkašľaním si. V kombinácii s rúškom je preto sociálny odstup účinným spôsobom, ako zabrániť šíreniu infekčných ochorení, vrátane COVID-19.

Ruky si pravidelne dezinfikujte

Najúčinnejším spôsobom, ako zbaviť ruky baktérií a vírusov je dezinfekcia. Častá dezinfekcia rúk, s ktorou sa dnes stretávame v obchodoch, na školách, pracoviskách, úradoch a prípadne aj doma, však môže najmä ľuďom s citlivou pokožkou či kožnými ochoreniami spôsobovať ťažkosti. Ak vám to zdravotný stav umožňuje, kombinácia dezinfekcie rúk a následne dôkladného umytia rúk mydlom je najlepší spôsob prevencie.

Pamätajte, neumytými rukami sa šíri až 80 % infekcií. Aj umývanie rúk má však svoje pravidlá. Nemalo by trvať kratšie ako minútu a nemali by sme pri ňom vynechať žiadnu plochu rúk, a to ani časť medzi prstami, kde sa mikroorganizmom mimoriadne darí. Ako by malo vyzerať správne umývanie rúk spracoval Úrad verejného zdravotníctva do užitočnej grafiky.

Len spoločnými silami dokážeme zvrátiť nepriaznivý vývoj koronavírusu na Slovensku. R-O-R znamená uvedomiť si, že každý jeden z nás je dôležitou súčasťou tohto boja.

Na prispôsobenie obsahu a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Rozhodnite sa, či ste ochotní prijímať súbory cookie z našich webových stránok.